Sprincom AB är ett Norrlandsbaserat sprinklerföretag med fem st behöriga ingenjörer med sammanlagt cirka 70 års erfarenhet av sprinklerinstallationer. 

Företaget drivs med bas i Sundsvall, Skellefteå, Gävle och Borlänge.

Sprincoms medarbetare har mångårig erfarenhet av installations- som servicearbeten inom sprinkler. Samtliga våra montörer har SSG-entré, ID06 och erforderliga certifikat och utbildningar.

Sedan 2017 ingår Sprincom AB i Sandbäcken-koncernen.

Välkommen att kontakta oss!

Sprincom AB

Hemsida. www.sprincom.se

Gävle
Kryddstigen 5, 802 92 Gävle
Telefon: 076-144 76 11

Sundsvall
Linköpingsvägen 7, 857 3 Sundsvall
Telefon: 076-144 76 10

Borlänge
Forskargatan 3, 781 70 Borlänge
Telefon: 076-144 76 11

Skellefteå
Expolaris center 931 78 Skellefteå
Telefon: 072-560 68 01

Medarbetare

Tomas Pålsson

VD, platschef Gävle & Borlänge
Telefon: 076-144 76 11
E-post: tomas.palsson@sprincom.se

Nils Dahlin

Platschef Sundsvall
Telefon: 076-144 76 10
E-post: nils.dahlin@sprincom.se

Jan Hallberg

Platschef Skellefteå/Umeå
Telefon: 072-560 68 01
E-post: jan.hallberg@sprincom.se

Per-Olof Jakobsson

Platsansvarig Luleå
Telefon 070-381 8368

Rune Ljungberg

Projektledare Dalarna
Telefon: 076-144 0195
E-post: rune.ljungberg@sprincom.se

Roger Modin

Konstruktör
Telefon: 076-144 7618
E-post: roger.modin@sprincom.se

Johan Lundmark

Konstruktör  Telefon: 072-560 6816
E-post: johan.lundmark@sprincom.se

Gunnar Larsson

Projektledare industri 
Telefon: 076-144 7622
E-post: gunnar.larsson@sprincom.se

Henric Edström

Konstruktör  Telefon: 076-144 0132 
E-post: henric.edstrom@sprincom.se

Peter Tigerstrand

Projektledare/ Service 
Telefon: 076-144 7612 
E-post: peter.tigerstrand@sprincom.se

© Copyright 2016 Sandbäckens
Sitemap |  Cookies

Huvudkontor: Sandbäckens, Sunnorpsgatan 6, 582 73 Linköping 
Telefon: 013- 37 47 80, Fax: 013- 10 18 28, E-post: info@sandbackens.se