Vi utför sprinkler installationer och servicearbeten

Välkommen till din sprinkler specialist

Välkommen att kontakta oss - vi är din specialist inom sprinkler

Sprincom AB

Linköpingsvägen 7
857 31 Sundsvall

Telefon 076-144 76 10

Sprincom AB är ett Norrlandsbaserat sprinklerföretag med över 70 års erfarenhet av sprinklerinstallationer. Företaget drivs med bas i Sundsvall, Skellefteå, Gävle och Borlänge. Sprincoms medarbetare har mångårig erfarenhet av installations- som servicearbeten inom sprinkler. Samtliga våra montörer har SSG-entré, ID06 och erforderliga certifikat och utbildningar. Sedan 2017 ingår Sprincom AB i Sandbäcken-koncernen. Välkommen att kontakta oss!

Administration

Birgitta Blomfeldt

birgitta.blomfeldt@sandbackens.se
Mobil: 070-4187297

Projektledare industri

Gunnar Larsson

gunnar.larsson@sprincom.se
Mobil: 076-144 7622

Konstruktörer

Henric Edström

henric.edstrom@sprincom.se
Mobil: 076-144 0132

Platschef

Jan Hallberg

jan.hallberg@sprincom.se
Mobil: 072-560 68 01

Konstruktörer

Johan Lundmark

johan.lundmark@sprincom.se
Mobil: 072-560 6816

Platschef

Nils Dahlin

nils.dahlin@sprincom.se
Mobil: 076-144 76 10

Platsansvarig

Per-Olof Jakobsson

Mobil: 070-381 8368

Projektledare Service

Peter Tigerstrand

peter.tigerstrand@sprincom.se
Mobil: 076-144 7612

Konstruktörer

Roger Mohaven

roger.mohaven@sprincom.se
Mobil: 076-144 7618

Projektledare

Rune Ljungberg

rune.ljungberg@sprincom.se
Mobil: 076-144 0195

Administration

Susanna Berglund

susanna.berglund@sandbackens.se
Mobil: 070-410 43 15

Platschef , VD

Tomas Pålsson

tomas.palsson@sprincom.se
Mobil: 076-144 76 11

Referenser - pågående arbeten hos Sandbäckens just nu.

Partnering vid VS-entreprenad

Kalmars nya psykiatrilokaler

Som totalentreprenör i ett partneringsavtal utför Sandbäckens VS-installationerna i samband med fas 2 i byggandet av Kalmars nya psykiatrilokaler. Uppdraget omfattar samtliga installationer inom VS och medicinska gaser i den nya byggnaden.

Serviceavtal av fjärrvärmeanläggningar

Mälardalens Energi & Miljö

Västra Mälardalens Energi och Miljö (VME) har tecknat årsavtal med Sandbäckens avseende nybyggnad och underhåll av fjärrvärmekulvertar. Avtalet är ett av flera årsavtal som Sandbäckens har med energibolag i framförallt mellansverige. 

Strategiskt samarbetsavtal

Ny- och ombyggnader i Nacka

NCC och Sandbäckens har tecknat har tecknat ett långsiktigt strategiskt samarbetsavtal i samband om- och nybyggnation av fjorton projekt avseende skolor, förskolor och idrottshallar i Nacka kommun. Sandbäckens uppdrag är att projektera och leverera kompletta VS- och sprinklerpaket i samband med projekten.

Komplett sprinkleranläggning

Torp Köpcentrum, Uddevalla

Som totalentreprenör levererar Sandbäckens Sprinkler en komplett sprinkleranläggning I Torp Köpcentrum i Uddevalla. Uppdraget omfattar även en bassäng och pumpcentral med tillhörande pumpar dimensionerat till det totalt cirka 60 000 m2 stora köpcentret. 

Huvudkontor: Sandbäckens, Sunnorpsgatan 6, 582 73 Linköping 
Telefon: 013- 37 47 80      Fax: 013- 10 18 28       E-post: info@sandbackens.se

© Copyright 2018 Sandbäckens        Sitemap      Cookies

KONTAKT -
JAG VILL VETA MER

TRYGGHET - AUKTORISERAT / CERTIFIERAT VS- OCH SPRINKLERFÖRETAG