Välkommen att kontakta oss

Mälar Sprinkler AB

Strömögatan 7
164 40 Kista

e-post: info@malarsprinkler.se
Hemsida: www.malarsprinkler.se
Fax: 08-455 20 49

Telefon 08-445 20 40

Mälar Sprinkler är av SBSC certifierad anläggarfirma vattensprinkler. Detta innebär att vi har rättigheter att projektera och installera vattensprinkleranläggningar samt att vi har dokumenterade resurser och kvalificerad personal att utföra alla typer av sprinkleranläggningar.

Sedan 2017 är Mälar Sprinkler AB en del av Sandbäcken- koncernen.

Välkommen att kontakta oss!

KONTAKTPERSONER

VD, Projektledare, Kalkyl

Sigge Forsblom

e-post: sigge@malarsprinkler.se
Telefon: 08-445 20 43, 070-723 00 03

Konstruktion

Johan Carlsson

e-post: johan@malarsprinkler.se
Telefon: 08-445 20 45,  076-118 84 20

Robin Hansson Vesterlund

e-post: robin@malarsprinkler.se
Telefon: 08-445 20 46,  070-566 71 23

Amel Salihovic

e-post: amel@malarsprinkler.se
Telefon: 08-425 00 250, 073-584 58 78

Projektledare, entreprenad

Mattias Lundblad

e-post: mattias@malarsprinkler.se
Telefon: 08-425 00 252, 070-761 61 48

Torbjörn Gustafsson

e-post: torbjorn.gustafsson@malarsprinkler.se
Telefon: 070-223 65 82

Jörgen Lotz

e-post: jorgen.lotz@malarsprinkler.se
Tel 08-445-20 47, 070-761 61 43

Servicechef

Thomas Ribbert

e-post: thomas@malarsprinkler.se
Telefon: 08-445 20 40, 070-761 61 44

Projektledare, service

Patrik "Peder" Petersen

e-post: peder@malarsprinkler.se
Telefon: 08-445 20 48 070-761 61 49

Magnus Nääv

e-post: magnus@malarsprinkler.se
Telefon: 070-233 63 76

Administration

Ellen Pettersson

e-post: ellen@malarsprinkler.se
Telefon: 08-445 20 42,  0701-430 325

 

Referenser - pågående arbeten hos Sandbäckens just nu.

Partnering vid VS-entreprenad

Kalmars nya psykiatrilokaler

Som totalentreprenör i ett partneringsavtal utför Sandbäckens VS-installationerna i samband med fas 2 i byggandet av Kalmars nya psykiatrilokaler. Uppdraget omfattar samtliga installationer inom VS och medicinska gaser i den nya byggnaden.

Serviceavtal av fjärrvärmeanläggningar

Mälardalens Energi & Miljö

Västra Mälardalens Energi och Miljö (VME) har tecknat årsavtal med Sandbäckens avseende nybyggnad och underhåll av fjärrvärmekulvertar. Avtalet är ett av flera årsavtal som Sandbäckens har med energibolag i framförallt mellansverige. 

Strategiskt samarbetsavtal

Ny- och ombyggnader i Nacka

NCC och Sandbäckens har tecknat har tecknat ett långsiktigt strategiskt samarbetsavtal i samband om- och nybyggnation av fjorton projekt avseende skolor, förskolor och idrottshallar i Nacka kommun. Sandbäckens uppdrag är att projektera och leverera kompletta VS- och sprinklerpaket i samband med projekten.

Komplett sprinkleranläggning

Torp Köpcentrum, Uddevalla

Som totalentreprenör levererar Sandbäckens Sprinkler en komplett sprinkleranläggning I Torp Köpcentrum i Uddevalla. Uppdraget omfattar även en bassäng och pumpcentral med tillhörande pumpar dimensionerat till det totalt cirka 60 000 m2 stora köpcentret. 

Huvudkontor: Sandbäckens, Sunnorpsgatan 6, 582 73 Linköping 
Telefon: 013- 37 47 80      Fax: 013- 10 18 28       E-post: info@sandbackens.se

© Copyright 2018 Sandbäckens        Sitemap      Cookies

KONTAKT -
JAG VILL VETA MER

TRYGGHET - AUKTORISERAT / CERTIFIERAT VS- OCH SPRINKLERFÖRETAG