Välkommen att kontakta oss

Sprincom AB

Hemsida: www.sprincom.se

Gävle
Kryddstigen 24 J, 802 92 Gävle
Telefon 076-144 76 11

Sundsvall
Linköpingsvägen 7, 857 31 Sundsvall 
Telefon: 076-144 76 10

Borlänge
Forskargatan 3, 781 70 Borlänge 
Telefon: 076-144 76 11

Skellefteå
Expolaris center 931 78 Skellefteå 
Telefon: 072-560 68 01

Sprincom AB är ett Norrlandsbaserat sprinklerföretag med över 70 års erfarenhet av sprinklerinstallationer. 

Företaget drivs med bas i Sundsvall, Skellefteå, Gävle och Borlänge.

Sprincoms medarbetare har mångårig erfarenhet av installations- som servicearbeten inom sprinkler. Samtliga våra montörer har SSG-entré, ID06 och erforderliga certifikat och utbildningar.

Sedan 2017 ingår Sprincom AB i Sandbäcken-koncernen.

Välkommen att kontakta oss!

KONTAKTPERSONER

VD, platschef Gävle & Borlänge

Tomas Pålsson

e-post: tomas.palsson@sprincom.se
Telefon: 076-144 76 11

Platschef Sundsvall

Nils Dahlin

e-post: nils.dahlin@sprincom.se
Telefon: 076-144 76 10

Platschef Skellefteå/Umeå

Jan Hallberg

e-post: jan.hallberg@sprincom.se
Telefon: 072-560 68 01

Platsansvarig Luleå

Per-Olof Jakobsson

Telefon 070-381 8368

Projektledare Dalarna

Rune Ljungberg

e-post: rune.ljungberg@sprincom.se
Telefon: 076-144 0195

Konstruktörer

Roger Mohaven

e-post: roger.mohaven@sprincom.seTelefon: 076-144 7618

Johan Lundmark

e-post: johan.lundmark@sprincom.se
Telefon: 072-560 6816

Henric Edström

e-post: henric.edstrom@sprincom.se
Telefon: 076-144 0132

Projektledare industri

Gunnar Larsson

e-post: gunnar.larsson@sprincom.se
Telefon: 076-144 7622

Projektledare/Service

Peter Tigerstrand

e-post: peter.tigerstrand@sprincom.se
Telefon: 076-144 7612

Administration

Susanna Berglund 

e-post: susanna.berglund@sandbackens.se 
Telefon: 070-410 43 15 

Birgitta Blomfeldt 

e-post: birgitta.blomfeldt@sandbackens.se
Telefon: 070-4187297

Referenser - pågående arbeten hos Sandbäckens just nu.

Partnering vid VS-entreprenad

Kalmars nya psykiatrilokaler

Som totalentreprenör i ett partneringsavtal utför Sandbäckens VS-installationerna i samband med fas 2 i byggandet av Kalmars nya psykiatrilokaler. Uppdraget omfattar samtliga installationer inom VS och medicinska gaser i den nya byggnaden.

Serviceavtal av fjärrvärmeanläggningar

Mälardalens Energi & Miljö

Västra Mälardalens Energi och Miljö (VME) har tecknat årsavtal med Sandbäckens avseende nybyggnad och underhåll av fjärrvärmekulvertar. Avtalet är ett av flera årsavtal som Sandbäckens har med energibolag i framförallt mellansverige. 

Strategiskt samarbetsavtal

Ny- och ombyggnader i Nacka

NCC och Sandbäckens har tecknat har tecknat ett långsiktigt strategiskt samarbetsavtal i samband om- och nybyggnation av fjorton projekt avseende skolor, förskolor och idrottshallar i Nacka kommun. Sandbäckens uppdrag är att projektera och leverera kompletta VS- och sprinklerpaket i samband med projekten.

Komplett sprinkleranläggning

Torp Köpcentrum, Uddevalla

Som totalentreprenör levererar Sandbäckens Sprinkler en komplett sprinkleranläggning I Torp Köpcentrum i Uddevalla. Uppdraget omfattar även en bassäng och pumpcentral med tillhörande pumpar dimensionerat till det totalt cirka 60 000 m2 stora köpcentret. 

Huvudkontor: Sandbäckens, Sunnorpsgatan 6, 582 73 Linköping 
Telefon: 013- 37 47 80      Fax: 013- 10 18 28       E-post: info@sandbackens.se

© Copyright 2018 Sandbäckens        Sitemap      Cookies

KONTAKT -
JAG VILL VETA MER

TRYGGHET - AUKTORISERAT / CERTIFIERAT VS- OCH SPRINKLERFÖRETAG